Akbank Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

0 39

Kredi notu, kişinin finansal geçmişi anlamına gelmektedir. Banka ve kredili ürün seçenekleri içerisinden hangisini, nasıl ve ne şekilde kullandığınıza dair tüm bilgilerinizin kapsamlı bir sonucudur. Kredi notunuzun analizi ise sizin risk raporunuzu oluşturmaktadır. Bu iki seçeneği kullanarak hangi kredinin size uygun olduğunu görebilir, gelecek ödeme planlarınızı bu şekilde düzenleyebiliriz. Peki kredi notumu nasıl öğrenirim diyorsanız bunun için birkaç yöntem arasında tercih yapabilirsiniz. Bankanızdan ve farklı bankanızın sistemlerinden, Findeks üzerinden, kullandığınız operatör üzerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bildiğiniz üzere kredi notunuz bankaların bilgi havuzu üzerinden Kredi Kayıt Bürosu’na iletilir ve burada düzenlenir. Findeks aracılığıyla da kişilere sunulur. Cüzi bir ücret aracılığıyla kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notu için belli aralıklar olsa da, yine de her bankanın kendine has belli parametreleri olduğunu söyleyebiliriz.

Kredi Notumu Öğrenmek İstiyorum

Kredi notunuzu öğrenmek için yukarıda da belirtmiş olduğumuz yöntemlerden birini tercih etmeniz gerekiyor. Eğer doğrudan Findeks sistemi üzerinden ulaşmak isterseniz, Findeks.com üzerinden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Findeks, kredili ürün ödeme alışkanlıkları, yeni kredili ürün açılışları, mevcut hesap ve borç ödeme durumu, kredi kullanım yoğunluğu kriterlerine dayanarak hesaplama yapmaktadır. Raporunuz içerisinde toplam borcunuz, kullanılabilir limitiniz, gelecek dönem borcunuz, geçmiş borç bilgileriniz gibi tüm veriler yer almaktadır. Findeks notunuz için standart paket 4,50 TL+ KDV şeklindedir. Kredi notumu nasıl öğrenirim sorunuza karşılık diğer bir alternatifin de bankalar olduğunu söyleyebiliriz. Bankaların internet ve mobil uygulamalarından ‘başvurular’ kısmını kullanarak kredi notunuza bakabilirsiniz. Bankalara göre değişmekle beraber 5 ile 8 TL arasında işlem ücreti alınmaktadır. Aynı zamanda şube ya da SMS üzerinden de detayları öğrenebilirsiniz. SMS operatörleri için de Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone için T.C. kimlik numaranızı ve doğum yılınızı arada boşluk bırakarak 1122 hattına göndermeniz gerekmektedir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuzu artırmanız için öncelikle hangi sınıflandırma içerisinde olduğunuza karar vermelisiniz. Kredi notu yükseltme çalışmaları; ödeme güçlüğü çekenler ve geçmiş dönemden borcu olanlar için ayrılıyor diyebiliriz. Ödeme güçlüğü çekiyorsanız; bunu bankanızla konuşarak düzeltebilirsiniz. İlk olarak ödeyememenizin nedenlerini araştırmalısınız. Kredinin günü, tarihi ya da ödeme sıklığı gibi nedenler mi, yoksa bütçenizden kaynaklanan nelerden mi ortaya çıktığını bilmelisiniz. Her iki seçenek için de bankanızla konuşarak yapılandırmaya gidebiliriz. Kredinizin ödeme sıklığını ayda bir yerine 3 ayda bir şeklinde yapılandırabilir ya da ödeme tarihini maaşınıza/ gelirinize göre düzenletebilirsiniz. Kredi notumu nasıl öğrenirim konusunda, belirttiğimiz kanallardan yalnızca puanınızı değil analizi de alabildiğinizi söyleyebiliriz. Böylece hangi konuda hatalı olduğunuzu daha iyi görebiliyorsunuz. Eğer geçmiş dönem borcunuzdan kaynaklıysa bunu düzeltebilirsiniz. İlk olarak bankanızla görüşerek yapılandırılmasını talep edebilir, farklı bankalara borcunuz varsa tek bir bankada toplanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için kredi çekip borçlarınızı kapatıp tek bir çatı altında bir araya getirebilirsiniz. Aynı zamanda, var olan borcunuzun asgari tutarını da ödeyerek de kredi notunuzu düzene sokabilirsiniz. KKB notları her ay yenilediği için kısa sürede etkisi gözlemleyebilirsiniz.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim Ücretsiz

Kredi notunuzu öğrenmek için yapmanız gerekenlerden söz etmiştik. Fakat bahsettiğimiz yöntemlerin hepsi 5 ile 9 TL arasında hesap işlem ücreti istiyor. Tabii ki büyük bir meblağ değil fakat düzenli olarak bakıyorsanız her seferinde bu miktarı vermek isteyebilirsiniz. Bu arada Findeks’in bunun için Klasik ve Gold Takipçi şeklinde iki farklı aylık üyeliğinin bulunduğunu da belirtelim. Eğer, kredi notunuzu bu şekilde öğrenmek yerine doğrudan güvenilir bir şekilde öğrenmek istiyorsanız iki seçeneğiniz var. Fakat ikisi için de %100 garantisi var diyemeyiz. Çünkü bankaların kural ve yapılanmaları şubeler arası değişebiliyor ya da yeni bir kural eklenebiliyor.  Ücretsiz olarak kredi notumu nasıl öğrenirimdiyorsanız ilk seçeneğiniz bankaların mobil uygulamaları. Eğer herhangi bir bankanı düzenli müşterisi iseniz, mobil uygulaması indirip hesabınıza giriş yaptıktan sonra ‘başvurular’ kısmından risk raporunuzu görebilirsiniz. Eğer ücret alacaksa da en uygun seçeneğin mobil uygulamalar olduğunu söyleyebiliriz. Diğer bir seçenek ise doğrudan bankanıza giderek kredi için başvurmak. Burada danışmanlık alırken kredi notunuzu sorarsanız size direkt ek ücret almadan yardımcı olacaklardır.

Kredi Notum İyi mi?

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu(KKB) tarafından belirlenmiş olan puanlama sistemi üzerinden değerlendirilmektedir. Her banka için aynı puanlama sistemi geçerli olsa da, bankaların alt limitleri ve puanlara karşı olan bakışı değişebiliyor.  Kredi notumu nasıl öğrenirim kısmında da söz ettiğimiz gibi kredi notunuzu tercih ettiğimiz bir yöntem üzerinden elde ettikten sonra bahsettiğimiz puanlama sistemine göre değerlendirebilirsiniz. İlk olarak puanlandırmanın 5 sınıfa ayrıldığını söyleyebiliriz. En riskli grup 1 ile 699 arasını; orta riskli grup 700 ile 1099 arasını ve az riskli grup ise 1100 ile 1499 arasını temsil etmektedir. 1500 ile 1699 arası iyi ve 1700 ile 1900 arası ise çok iyi sınıfını temsil ediyor. Eğer riskli gruplardaysanız kredi almanız bankaya göre değişkenlik gösterecektir. İyi olarak nitelendirilen gruplardan birindeyseniz ve düzenli bir geliriniz varsa kredi almanız neredeyse kesindir. Kredi notunuz düşükse 800- 900 arasında puanı olanlar için kredi veren bankalar mevcut fakat en kötü ihtimalle 1200 civarında olması daha iyi olacaktır. Düşük bir puanınız varsa hem bankacılık ürünlerinden yararlanmak hem de kara listeye girmemek için kredi puanınızı yükseltmelisiniz.

Akbank Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.