ABD Merkez Bankası(FED) Faiz kararı verecek!

0 65

ABD Merkez Bankası(FED) Faiz kararı verecek!... 2019 Ocak ayının son haftası ile Şubat ayının ilk haftası arasında FED’ in faiz kararı vermesi mümkün olabilir. Amerikan FED’ in, Aralık ayının son haftasında yaptığı toplantı tutanakları incelendiğinde politika faizinin %2-2,25 arasında seyrettiği ancak Amerikan bankalarının bu faiz oranını beğenmeyip 2,25-2,5 bandına çektikleri görüldü. Açık piyasa komitesi (FOMC)’nin tersi reaksiyonu ise ABD’nin ekonomik kalbi olan güvercin kanadının tutanaklarına yansıdı. Tutanakta, gelecekteki faiz artırımı konusunda FED yetkililerinin sabırlı ve girişken davranmadığını bunun kısa vadede olumlu olabileceğini ancak küçük ölçekli ve uzun vadede faiz artırımına gidilmesi gerektiğini belirtmişlerdir.

Federal Hükümetin Kapalı Olmasının Piyasalara Etkisi

ABD’de Federal Hükümet’in kapalı olmasının kısa vadede ekonomik kalkınma ve büyüme için olumsuz bir risk oluşturmayacağı ancak ekonomik girdi ve çıktı akışına olumsuz yansıyacağı söylenebilir. Amerikan ekonomisinin hali hazırdaki bu durumun ekonomiye yansımalarıyla ilgili net bir çizgi ortaya koymak mümkün görünmemektedir.

Abd Fed Faiz Kararı

FED Faiz Kararı Ne Anlama Gelir?

Şayet FED faiz kararı verirse bunun piyasalara etki yönü ne olur? Evet, asıl sorulması gereken soru bu! FED in Faiz kararı vermesi halinde aşağı yönlü riskler devam edecektir. Ancak 2019 yıl ortasına kadar Hükümet baskısının azalmasıyla FED’in yeniden sıkı para politikasına dönüşü gerçekleştireceği beklenmektedir. Bu da piyasalara olumlu yansıyacaktır.

Tarım Dışı İstihdam Artışı Mümkün Mü?

ABD’de tarım dışı istihdamın Ocak ayı sonu itibariyle 165 bine gerilediği, bunun 312 bin olan mevcut duruma nazaran çok gerilerde olduğunu söylenebilir. Bu durumun hükümetin kapalı olmasından kaynaklandığı zannedilebilir. Halbuki ABD Merkez bankası, tüm kamu çalışanlarına düzenli maaş ödemesi yapmaya devam etmektedir. Tarım dışı istihdamın azalması devam edecek gibi görünmektedir. Bunun sebepleri arasında; ekonomik daralma, artan dış ticaret açığı, İran’la restleşmenin oluşturduğu olumsuz hava, ABD’nin Suriye ve diğer Ortadoğu ülkelerindeki askeri harcamaları ve iç siyasetteki casusluk iddiaları gösterilebilir. Mevcut ekonomik daralmanın yılsonuna kadar devam edeceği ve aşağı yönlü risk artışının yukarı yönlü risk artışına galip geleceği söylenebilir.

FED’in Faiz Kararlarının Yansımaları

FED faiz artırımı kararı Amerikan ekonomik güven endeksine olumsuz yansıyacaktır. İç piyasa da Amerikan Doları’na karşı olan güven bunalımı, kâğıt para yerine farklı ticari mübadele yöntemlerini akla getirecektir. Bunların başında Kripto paralar gelmektedir. Dolayısıyla hem Euro hem de kripto para sistemi Dolar karşısında bir derece avantajlı görünebilir.

Etiketler: abd faiz kararı, abd faiz kararı fed açıklaması ,

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.