65 Yaş Aylığı Nedir? Nasıl ve Nereye Başvurulur ?

0 14

okVatandaşlarımızın sosyal yaşantılarında hem ekonomik hem de sağlık alanlarında rahat edebilmeleri adına, devletimiz tarafından birçok hizmet geliştirilmektedir. Bunlar arasında yer alan ve özellikle kendi geçimini sağlayamayan, maddi açıdan yetersiz kalan ve 65 yaşının üzerindeki kişilere sunulan yaşlılık maaşı, 2017 yılında yeniden zamlanmış ve kişilerin eline daha fazla para geçmesi sağlanmıştır. 

ok65 yaş aylığı, yukarıda da belirtildiği gibi ekonomik zorluk içerisinde olan ve yaş şartını tamamlayan vatandaşlarımıza sunulan bir hizmettir. Fakat, kişilerin kesinlikle bir sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir.

65 Yaş Aylığı Şartları Nelerdir?

İhyitaç sahiplerine maddi açıdan destek olunan bu projede, kriterleri tamamlayanlar için üçer ayda bir olacak şekilde aylıkları ödenmektedir. Eğer bu hizmetten faydalanmak istiyor ve sizler de üç ayda bir maaş almak istiyorsanız, aşağıdaki şartları tamamlamalısınız.

  1. Başvuru yapacak kişinin 65 yaşını tamamen doldurmuş olması gerekecektir.
  2. Kişilerin SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı mensubu olmaması ve bu kurumlardan da herhangi bir maaş almıyor olması gerekmektedir.
  3. Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi bir prim ödemesi yapılmıyor olunmalıdır.
  4. Gelirlerinin muhtaçlık sınırından az olması gerekmektedir. Muhtaçlık sınırı için 2017 yılında 423 TL’lik sınır belirlenmiştir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz dört şart, kimlerin başvuruda bulunabileceğini belirtmektedir. Eğer bu şartlar tamamlanıyorsa, kişiler aylık alabilmek adına başvuruda bulunabilirler. Başvuru işlemleri için valiliklere ya da kaymakamlıklara başvurulması gerekmektedir. Burada sizlerden istenen evrakları hazırlamanız, sonrasında da dilekçe ile başvurunuzu kurumlara iletmeniz gerekmektedir.

65 Yaş Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

ok65 yaş aylığı almak isteyen kişiler yukarıdaki şartların tamamını karşıladıktan sonra valiliklere ya da kaymakamlıklara gitmelidirler. Burada onlar için bir başvuru evrakı verilecektir. Bu evrakta, hem başvurunun aşamalarını hem de hazırlamanız gereken diğer evrakların detaylı listesini görebilirsiniz. Sonrasında ise, aşağıda belirteceğimiz durumları tamamlayarak, yaşlılık maaşı için başvuru evrakınızı kuruma teslim edebilirsiniz.

  • Başvuru yapacak vatandaşlarımız ilk olarak kaymakamlık ya da valiliklere gitmelidirler. Burada kamu kurumuna bağlı olan defterdarlık ya da mal müdürlüklerine yönlendirileceksiniz. İkisinden birisine gittiğinizde size verilen başvuru evrakını alarak, başvuru için ilk aşamaya geçebilirsiniz.

  • Başvuru evrakını teslim alan vatandaşlarımız, il merkezleri ya da ilçelerde kurulan idare kuruluna başvurmaları gerekmektedir. Burada muhtaçlık sınırının altında olduğunuza dair düzenlenecek muhtaçlık kararı belgesini almalısınız.

  • Başvuru evrakı ve muhtaçlık kararı belgesi dosya haline getirilip, Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmelidir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ya gittiğinizde, Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’nü bulmalı ve evraklarınızı buraya teslim etmelisiniz.

  • Başvuru yapan kişilerin maaş alıp alamayacakları, bu aşamanın beraberinde kararlaştırılacaktır.
65 Yaş Aylığı Nedir? Nasıl ve Nereye Başvurulur ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.