18 Yaşından Küçüklere Hesap Açan Bankalar Hangileri ?

0 13

okBankaların büyük çoğunluğunda hesap açmak için yasal sorumluluk alabilme yaşı olan 18 yaş sınırı vardır. Bu yazımızda 18 Yaşından küçüklere banka hesabı açan bankalar ve neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgi vereceğiz.

İş Bankası ilk imza hesabı

okİş bankası ilk imza hesabı Türkiye’de bir çok kişinin olduğu gibi benimde ilk banka hesabımdı. 12 yaşını doldurduktan bir kaç gün sonra banka hesabımı açmıştım. Türkiye’de bir çok hizmetin öncüsü olan Türkiye İş Bankası bu konuda da 1987  yılından beri ilk imza hesabını uygulamaya geçirmiştir.

okİlk imza hesabı açarken veliniz veya vasinizden bir talimat alınıyor. İş bankasının en büyük artısı hesabı açtıktan sonra tüm işlemlerinizi kendinizin yapabiliyor olması. Yani her işlem için veliniz ile bankaya gitmeniz gerekmiyor.

okHesabı açarken bir kere veliniz ile gitmeniz yeterli. Daha sonra tüm bankacılık işlemlerini kendiniz yapabiliyorsunuz. Yatırım fonu alabiliyorsunuz ATM kartınız ile alışveriş yapıp havale eft gönderebiliyorsunuz.

ok18 Yaşından küçüklere hesap açan bankalar genelde bu hizmeti 16-17 yaşında ki kişilere veriyor ancak işbankası 12 yaşında hesap açabileceğiniz nadir bankalardan. Bu hesabınız ile 18 yaşından küçüklere banka kartı da verilmektedir.

Vakıf Bank Junior Hesap

okAnne veya babanız ile birlikte vakıfbank şubesine giderek vakıfbank junior hesabı açabilirsiniz. Bu banka hesabuıa bağlı bankamatik kartı da verilmektedir. Kartınızı alışverişlerinizde de kullanabilirsiniz. Ayrıca yatırım fonu alış işlemleri de yapabilirsiniz. Junior hesabı açmak için 18 yaşından küçük olmaktan başka herhangi bir kural yok!

Akbank Exi 26

okAkbank tarafından 16 ve 17 yaşında bulunan gençler için sunulan neo Exi26 hesabı açarak, bir banka kartına sahip olabiliyorsunuz. Tüm banka kartlarında olduğu gibi bu kartınız ile atm’den para çekebilir veya alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. Para yatırma çekme işlemlerinin yanı sıra havale ve eft gibi para transferlei yapabilirsiniz.

Garanti Bankası 18 Yaş Altı Hesap Açma

okGünümüzde bir banka hesabına sahip olmak önemli bir durumdur. Herhangi bir banka hesabına sahip olursanız, harçlıklardan geri kalan parayı hesabınızda toplayarak belirli bir hedefe ulaşmanız da kolaylaşır. Aynı zamanda sahip olacağınız banka hesabına kayıtlı kartla alışveriş işlemlerini yaparak, hesaplardaki gelir ve giderleri takip etmek de kolaylaşır


okHenüz 18 yaşını doldurmadığınızdan dolayı bir banka hesabı oluşturmak için yasal veli ya da vasinizin gerekli izni alınmalıdır. Veli ile birlikte gidilip bütün bankalardan kendi adınıza bir hesap açabilmek mümkündür. İş Bankası ve Vakıf bankası 18 yaş altı banka kartı Kredi verirken Garanti Bankasında şartlar yerine getirilirse verebilmektedir.

okBazı bankalar 18 yaşını doldurmayan gençlere özel fırsatlar vermektedir. Veliniz ile birlikte herhangi bir Garanti bankası şubesine giderek açabilecek başka bir banka hesabı ile adınıza kayıtlı bir banka hesap kartına sahip olabiliyorsunuz. Kartla bütün bankacılık işlemlerinin yanında alışverişte yapılabiliyor.

okAyrıca, birikim ya da yatırım hesabı açmak isteyenler yapabiliyorlar. Hesap alabilmek için 18 yaşının altında olmanızın dışında farklı bir kural bulunmamaktadır. Daha birçok banka 18 yaş altı kredi vermektedir.

okKüçük bir iki hatırlatma daha yapalım: Banka hesabı açabilmek için velinizin ve sizin kimlik belgelerinizin yanınızda bulunması gerekmektedir. Banka şubesine gitmeden kimlik belgelerinizi almayı unutmayın.

okYazımızda 18 yaşından küçüklere banka hesabı açan bankaları listelemiş olsak da tüm bankalardan veliniz ile birlikte hesap açabilirsiniz. Listelediğimiz bankalar çeşitli bankacılık araçları ile 18 yaşın altında ki kullanıcılarına özel hizmetler sunan bankalardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.